A fogágybetegség a fogat körülvevő szövetek gyulladásos pusztulása. Az íny és a csont „sorvadásával” a fog tartása meggyengül, mozgathatóvá válik, végső esetben kihullik. A fogágybetegség kezelése során fel kell mérni a fogak megtarthatóságát, ugyanis egy szinten túl egyes fogak megtartása csak a többi fog kilátásait rontja.
Azonban indokolt esetben alkalmazhatunk bizonyos eljárásokat, mellyel a fogak stabilitását fokozni tudjuk. A fogágybetegség protokoll szerinti kezelése során a gyulladás csillapításával már sokszor megerősödnek a fogak. Azonban ez nem mindig elég, ezért szükség lehet a sínnel való megerősítésük. A sínezésnek célja, hogy a terhelést eloszlassa a fogak között, így a többi, erősebb fog átveszi a terhet a gyengébb fogról, illetve a különböző irányba mozgatható fogak összekötése által mobilitásuk lecsökken.
A sínezés többféleképpen történhet. A fogak összeköthetők fényre kötő anyaggal, melyet egy erős rostszál erősít meg, de akár a végleges pótlás, például híd is sínező hatással van a fogakra. Fontos, hogy a sín ne gátolja a páciens szájhigiéniás rutinjának hatékonyságát, tehát sima felszínű, a parodontális elveknek megfelelő, jó széli záródású, könnyen tisztítható legyen.
|