(Rögzített-csavaros vagy cementezett , Kivehető pattintós, stéges megoldások)
A fogászati implantátumok gyakorlatilag az eltávolított, vagy eltávolításra kerülő foggyökerek helyére a csontba ültethető, műfogak megtartására képes, gyakorlatilag mű foggyökerek. A fogászati implantátumok alapvető feladata a fogművek (foghiány visszapótlására szolgáló, fogtechnikus által készített, szájba helyezhető műfogak, fogpótlások) rögzítése. Ehhez viszont először az implantátum és az azt körülvevő csont összegyógyulása, csontosodása szükséges. Ez a gyógyulás a csontosodási idő alatt történik meg.
Mindenféle foghiány esetén lehetséges az implantáció, amikor a rágófunkció megtartására, visszaadására, valamint esztétikai célból fogpótlás készítése javasolt. Így egy vagy több, de akár mindegyik – valamilyen okból – elvesztett fog pótlásakor, gondolnunk kell az implantátum beültetésére.
Implantátumok, műfoggyökerek beültetésével egy vagy néhány fog hiánya esetén elkerülhető a szomszédos fogak lecsiszolása, és az ezzel történő hagyományos híd készítése, mert a beültetett implantátum(ok)ra külön-külön korona készíthető a foghiány melletti fogak érintése nélkül.

Teljesen fogatlan, vagyis csak protézist viselők esetén pedig, a laza, lötyögő fogsor megerősítését, stabilitásának nagymértékű növelését lehet elérni már néhány (2-4) implantátum behelyezésével is.

Ennél több implantátum beültetésével (6-10), már implantátumokon rögzülő fix fogmű – körhíd – készíthető, sőt a lesorvadt foggerincet, ínyt, beesett ajkakat kiemelő, alátámasztó, száj körüli ráncokat kisimító speciális, szájból eltávolítható híd is.
Az implantáció alkalmazási területe
Egy fog hiánya

Baleset, sérülés, szuvasodás, vagy fogágybetegség következtében alakulhat ki egyetlen fog hiánya. Ez a foghiány hagyományosan hídkészítéssel, vagyis a szomszédos fogak lecsiszolásával oldható meg.
Az implantátum foghiány helyére történő beültetésével a szomszédos fogak megkímélhetőek. Csupán egy technikus által készített korona elégséges a hagyományos három helyett. Hiszen a hagyományos eljárással a szomszédos fogak lecsiszolása és koronázása eredményezi a hiánypótló híd készítését. Különösen a frontfogak területén a fémmentes: teljes kerámiából, vagy cirkon vázra készített koronák nyújtják a legkiválóbb esztétikai eredményt.
Több fog hiánya a fogsorban

Előfordul több egymás melletti fog csoportos hiánya a fogíven belül, vagy a fogív végén. A beültetett műgyökerek (implantátumok) tartópillérként szolgálnak a rögzíthető fogpótlás – implantátumos híd – elkészítéséhez. Ebben az esetben is elsődleges szempont a hagyományos módszerrel szemben, a szomszédos fogak lecsiszolástól való megkímélése, a kivehető pótlás elkerülése és a kiváló esztétikai, funkcionális eredmény elérése. Az eljárás különösen fontos a fogív utolsó rágófogainak hiánya esetében, amikor hagyományos módszerekkel csak kivehető részleges fogpótlással oldható meg a probléma, mely nem ideális a mindennapi viselés szempontjából.
Teljes fogatlanság

Implantátumok beültetésével visszanyerheti teljes fogatlanság esetén is egészséges mosolyát, önbizalmát! Így az alsó vagy felső fogak teljes hiánya sem jelenti azt, hogy a mindennapokban lazán illeszkedő, lötyögő, a szájból mindennapi körülmények és használat (ásítás, tüsszentés, örömteli hirtelen felkiáltás, evés) során könnyen kimozduló hagyományos fogpótlást kell viselnie. Implantációs fogpótlással az anatómiai viszonyoktól, igényektől, és a beültetett implantátumok számától függően a fogsor jelentősen stabilizálható, vagy akár teljes fogívet, beesett ajkakat kiemelő, pótló rögzített, vagy szájból eltávolítható hídpótlás is készíthető.
Az implantációs fogpótlások lehetnek rögzítettek, ami azt jelenti, hogy átadás után a páciens nem tudja eltávolítani, és léteznek kivehető implantátumos pótlások. A rögzítettek további két csoportba oszthatók, a cementezett és csavarozott pótlásokra. A cementezett a hagyományos koronákhoz, hidakhoz hasonlóan átadáskor történő becementezésük után nem távolítható el. A csavarozott fogpótlások, ahogy a neve is mutatja, átmenő csavarral rögzülnek az implantátumhoz. Ezt a pótlásféleséget csak a fogorvosunk tudja eltávolítani. Ennek előnye, hogy félévente professzionálisan áttisztítják a hidat és az implantátum környezetét. A csavaros pótlásokhoz tartoznak a csavaros koronák, hidak és hídprotézisek. A hídprotézisek vegyítik a kivehető és rögzített pótlások előnyeit: pótolják a sorvadt csontot, ínyt, esztétikailag kielégítő módon, de csavaros rögzülése miatt nem eltávolítható a páciensek által. A kivehető pótlások azért előnyösek, mert a teljes lemezes fogpótlásokhoz képest a rögzítettséget a sokszorosára növelik, már 2 implantátum behelyezésével is. Ilyen pótlásokhoz tartoznak a stéges, gömbretenciós megoldások. A stég az implantátumokat összekötő fém rúd, melyre rápattan a kivehető pótlás. Főleg alsó állcsontra készülnek ilyen pótlások, ugyanis a hagyományos kivehetőhöz képest sokkal jobb rögzítettséget tud produkálni. A gömbretenciós, pattintós pótlások patentszerűen rögzülnek az implantátumba beépülő gömbre.
A megfelelő pótlásféleség kiválasztása sok tényezőtől függ. Egyik ilyen az implantátumok száma, megfelelő számú implantátumra már készülhetnek rögzített pótlások, ami a leginkább hasonlít az eredeti állapotra.
Mennyi ideig tartósak az implantátumok?
Elvileg korlátlan ideig, ami azonban függ:
- Az implantátum minőségétől és anyagától
- A beépítő orvos munkájától, szakmai tudásától és műtéti felszereltségétől
- A fogpótlást elkészítő fogorvos és technikus szakmai felkészültségétől
- A fogtechnika fejlődéssel lépést tartó műszerezettségétől
…és végül, de nem utolsó sorban:
- A páciens öngondoskodásától, vagyis az implantátumos fogpótlás otthoni rendszeres ápolásától és a rendszeres kontrolok betartásától!
|