Frenulumoknak hívjuk azokat a nyálkahártya kettőzeteket, amik összekötik az ajak és az orca nyálkahártyáját az ínnyel. Másként ajak és orcaféknek nevezzük őket. Általában nem okoznak problémát, de egyes esetekben eltávolításuk, átvágásuk válhat szükségessé, ez a beavatkozás a frenulektómia.
Nagyon erős frenulomok jelenlétekor az ajak és orca mozgása során azok is elmozdulnak, így a kivehető protézis stabilitásvesztését okozhatják. Ennek a megszüntetésére, és a fogpótlás ideális hordási feltételeinek megteremtésére szoktuk ajánlani ezt a műtétet.
Másik indikációs terület a gyerekfogászatban van jelen. A felső ajakfék rostjai a felső nagymetszők között „gyökereznek”. Ha nagyon erősek, vagy ha nagyon közel tapadnak a ezek a rostok a fogakhoz, akkor képesek elnyomni a fogakat, és így egy rés keletkezik a két fog között. Ez esztétikai és logopédiai problémát is okozhat. Ha ez a beavatkozás még a maradó fogak előtörése előtt megtörténik akkor kiegészítő kezelésként nincsen szükség fogszabályozásra, ám későbbi időszakban igen. Sebészi beavatkozás nélkül ebben az esetben a fogszabályozó kezelés nem jelent végleges megoldást.
A frenulektómiát minden esetben helyi érzéstelenítésben végezzük, majd átvágjuk a nyálkahártyakettőzetet, vagy az egész rostrendszerét kiírtjuk az ínyből. Ha varratok behelyezésére kerül sor, akkor azokat a műtétet követő 7-10 napon belül eltávolítjuk.
|